Netherlands - Eredivisie

 

Fixtures

League Date Time Teams
NL
19/09 19:00 Willem II Tilburg - NAC Breda
NL
20/09 17:30 Excelsior Rotterdam - Dordrecht 90
NL
20/09 18:45 ADO den Haag - Go Ahead Eagles
NL
20/09 19:45 Vitesse - SC Heerenveen
NL
21/09 11:30 Heracles Almelo - Twente
NL
21/09 13:30 AZ Alkmaar - FC Zwolle
NL
21/09 13:30 Feyenoord Rotterdam - Ajax
NL
21/09 13:30 PSV Eindhoven - Cambuur
NL
21/09 15:45 FC Utrecht - Groningen
NL
27/09 17:30 Dordrecht 90 - Vitesse

Standings


N: Teams MP W D L GF - GA GD P
1 PSV Eindhoven 5 4 0 1 15 : 6 +9 12
 
2 FC Zwolle 5 4 0 1 10 : 6 +4 12
 
3 Cambuur 5 3 2 0 10 : 5 +5 11
 
4 SC Heerenveen 5 3 1 1 8 : 4 +4 10
 
5 Ajax 5 3 0 2 10 : 8 +2 9
 
6 Groningen 5 3 0 2 8 : 9 -1 9
 
7 NAC Breda 5 2 2 1 7 : 9 -2 8
 
8 Twente 5 1 4 0 6 : 5 +1 7
 
9 Excelsior Rotterdam 5 2 1 2 8 : 9 -1 7
 
10 FC Utrecht 5 2 1 2 5 : 7 -2 7
 
11 Willem II Tilburg 5 2 0 3 7 : 7   0 6
 
12 AZ Alkmaar 5 2 0 3 7 : 8 -1 6
 
13 ADO den Haag 5 1 2 2 7 : 6 +1 5
 
14 Feyenoord Rotterdam 5 1 2 2 4 : 5 -1 5
 
15 Go Ahead Eagles 5 1 1 3 6 : 8 -2 4
 
16 Dordrecht 90 5 1 1 3 4 : 7 -3 4
 
17 Vitesse 5 1 1 3 7 : 11 -4 4
 
18 Heracles Almelo 5 0 0 5 3 : 12 -9 0
 

 
  Champions league - Groups stage (1)
 
  Champions league - Third qualifying round for not country champions (2)
 
  Europe league - playoffs (3)
 
  Europe league - Third qualifying round (4)
 
  Playoff for European club tournaments (5,6,7,8)
 
  Playout (16,17)
 
  Teams directly eliminated (18)


Results

Date Time Match Result
14/09 15:45 Dordrecht 90 - NAC Breda 0 : 1
14/09 13:30 Vitesse - Excelsior Rotterdam 3 : 1
14/09 13:30 Cambuur - Groningen 3 : 0
14/09 11:30 FC Utrecht - ADO den Haag 0 : 0
13/09 19:45 Feyenoord Rotterdam - Willem II Tilburg 1 : 2
13/09 19:45 FC Zwolle - PSV Eindhoven 3 : 1
13/09 18:45 AZ Alkmaar - SC Heerenveen 0 : 1
13/09 17:30 Twente - Go Ahead Eagles 2 : 1
13/09 17:30 Ajax - Heracles Almelo 2 : 1
31/08 15:45 Twente - Feyenoord Rotterdam 0 : 0
 

Top scorers
-

# Player Team G
1. Memphis Depay PSV Eindhoven
5
2. Jeff Stans Excelsior Rotterdam
4
3. Abiola Dauda Vitesse
3
4. Adnane Tighadouini NAC Breda
3
5. Lasse Schone Ajax
3
6. Mark Uth SC Heerenveen
3
7. Michael de Leeuw Groningen
3
8. Michiel Hemmen Cambuur
3
9. Michiel Kramer ADO den Haag
3
10. Mitchell te Vrede Feyenoord Rotterdam
3
11. Steven Berghuis AZ Alkmaar
3
12. Albert Rusnak Cambuur
2
13. Anwar El-Ghazi Ajax
2
14. Arkadiusz Milik Ajax
2
15. Bartholomew Ogbeche Cambuur
2