Greece - Super League

 

Fixtures

League Date Time Teams
GR
26/10 13:00 OFI Crete - Asteras Tripolis
GR
26/10 15:15 Panaitolikos Agrinio - Panthrakikos
GR
26/10 15:15 PAOK - Veria
GR
26/10 15:15 AOK Kerkyra - Platanias
GR
26/10 17:30 Olympiacos - Panathinaikos
GR
27/10 17:30 Skoda Xanthi - Niki Volou
GR
01/11 13:00 Platanias - PAS Giannina
GR
01/11 15:15 Veria - Panionios
GR
01/11 17:30 Asteras Tripolis - Olympiacos
GR
02/11 13:00 Ergotelis Heraklion - PAOK

Standings


N: Teams MP W D L GF - GA GD P
1 PAOK 6 5 1 0 15 : 2 +13 16
 
2 Veria 6 5 0 1 10 : 7 +3 15
 
3 Kalloni Lekanopedio 7 4 2 1 7 : 2 +5 14
 
4 Olympiacos 6 4 1 1 13 : 5 +8 13
 
5 Atromitos 7 3 2 2 5 : 4 +1 11
 
6 AOK Kerkyra 6 3 1 2 8 : 6 +2 10
 
7 Panathinaikos 6 3 1 2 8 : 7 +1 10
 
8 Asteras Tripolis 6 3 1 2 7 : 7   0 10
 
9 PAS Giannina 7 2 3 2 7 : 8 -1 9
 
10 OFI Crete 6 3 0 3 4 : 9 -5 9
 
11 Panionios 7 2 1 4 6 : 8 -2 7
 
12 Skoda Xanthi 6 1 3 2 7 : 7   0 6
 
13 Platanias 6 2 0 4 6 : 9 -3 6
 
14 Panthrakikos 6 1 2 3 4 : 7 -3 5
 
15 Ergotelis Heraklion 7 1 2 4 9 : 13 -4 5
 
16 Levadiakos 7 1 2 4 7 : 11 -4 5
 
17 Panaitolikos Agrinio 6 0 4 2 3 : 5 -2 4
 
18 Niki Volou 6 1 0 5 3 : 12 -9 3
 

 
  Champions league - Groups stage (1)
 
  Playoff for European club tournaments (2,3,4,5)
 
  Teams directly eliminated (16,17,18)


Results

Date Time Match Result
25/10 17:30 Atromitos - Ergotelis Heraklion 1 : 1
25/10 15:15 Levadiakos - Panionios 1 : 0
25/10 13:00 PAS Giannina - Kalloni Lekanopedio 0 : 0
20/10 17:30 Panionios - PAS Giannina 0 : 1
19/10 18:30 PAOK - Atromitos 2 : 1
19/10 16:15 Kalloni Lekanopedio - AOK Kerkyra 1 : 0
19/10 16:15 Platanias - Skoda Xanthi 1 : 0
19/10 16:15 Veria - Levadiakos 2 : 1
19/10 14:00 Panathinaikos - OFI Crete 1 : 2
18/10 18:30 Ergotelis Heraklion - Olympiacos 2 : 3
 

Top scorers
-

# Player Team G
1. Robert Mak PAOK
4
2. De Souza Igor Panthrakikos
3
3. Emmanuel Kone Levadiakos
3
4. Javito AOK Kerkyra
3
5. Jeronimo Barrales Asteras Tripolis
3
6. Konstantinos Mitroglou Olympiacos
3
7. Nicolao Dumitru Veria
3
8. Pajtim Kasami Olympiacos
3
9. Razvan Rat PAOK
3
10. Stefanos Athanasiadis PAOK
3
11. Abdul Ajagun Panathinaikos
2
12. Alejandro Dominguez Olympiacos
2
13. Apostolos Giannou Panionios
2
14. Brana Ilic PAS Giannina
2
15. Bruno Ergotelis Heraklion
2