Germany - Regionalliga Northeast

 

Fixtures

League Date Time Teams
DER4
21/04 12:30 VfB Auerbach - FSV Union Fürstenwalde
DER4
22/04 12:30 Berliner FC Dynamo - Hertha Berlin II
DER4
22/04 12:30 BSG Chemie Leipzig - Berliner AK 07
DER4
22/04 12:30 Budissa Bautzen - FSV Luckenwalde
DER4
22/04 12:30 ZFC Meuselwitz - Babelsberg 03
DER4
22/04 12:30 Energie Cottbus - FSV Wacker Nordhausen
DER4
22/04 12:30 TSG Neustrelitz - FC Viktoria 1889 Berlin
DER4
22/04 12:30 FC Oberlausitz Neugersdorf - VSG Altglienicke
DER4
22/04 12:30 Germania Halberstadt - Lokomotive Leipzig
DER4
25/04 17:00 Berliner AK 07 - TSG Neustrelitz

Standings


N: Teams MP W D L GF - GA GD P
1 Energie Cottbus 29 24 4 1 67 : 11 +56 76
 
2 Berliner FC Dynamo 27 16 5 6 63 : 30 +33 53
 
3 FSV Wacker Nordhausen 27 11 13 3 37 : 19 +18 46
 
4 Berliner AK 07 28 11 10 7 48 : 40 +8 43
 
5 FSV Union Fürstenwalde 28 11 8 9 50 : 42 +8 41
 
6 Lokomotive Leipzig 27 10 11 6 31 : 24 +7 41
 
7 Germania Halberstadt 27 10 10 7 52 : 44 +8 40
 
8 Hertha Berlin II 29 10 9 10 42 : 38 +4 39
 
9 ZFC Meuselwitz 29 9 12 8 38 : 34 +4 39
 
10 FC Viktoria 1889 Berlin 29 10 8 11 43 : 43   0 38
 
11 VfB Auerbach 28 8 12 8 38 : 39 -1 36
 
12 Babelsberg 03 27 7 13 7 34 : 31 +3 34
 
13 FC Oberlausitz Neugersdorf 28 8 9 11 38 : 46 -8 33
 
14 VSG Altglienicke 28 7 11 10 23 : 30 -7 32
 
15 Budissa Bautzen 29 7 10 12 23 : 40 -17 31
 
16 BSG Chemie Leipzig 30 7 9 14 18 : 45 -27 30
 
17 TSG Neustrelitz 28 7 2 19 29 : 58 -29 23
 
18 FSV Luckenwalde 30 1 4 25 22 : 82 -60 7
 

 
  Promotion Play-off (1)
 
  Playoff to stay in the group (14,15)
 
  Teams directly eliminated (16)


Results

Date Time Match Result
19/04 18:00 VSG Altglienicke - BSG Chemie Leipzig 0 : 0
18/04 18:00 FSV Luckenwalde - Energie Cottbus 0 : 2
18/04 18:00 FC Viktoria 1889 Berlin - FC Oberlausitz Neugersdorf 1 : 1
18/04 18:00 FSV Wacker Nordhausen - TSG Neustrelitz 2 : 1
18/04 18:00 Lokomotive Leipzig - ZFC Meuselwitz 1 : 1
18/04 17:00 FSV Union Fürstenwalde - Budissa Bautzen 4 : 0
18/04 17:00 Hertha Berlin II - Germania Halberstadt 1 : 3
17/04 18:00 Babelsberg 03 - VfB Auerbach 0 : 2
15/04 13:05 BSG Chemie Leipzig - Berliner FC Dynamo 1 : 0
15/04 12:30 Energie Cottbus - FSV Union Fürstenwalde 4 : 1