Argentina - Primera B Nacional

 

Fixtures

League Date Time Teams
ARB
21/04 19:05 San Martin Tucuman - Guillermo Brown
ARB
21/04 19:30 Nueva Chicago - Brown de Adrogue
ARB
22/04 15:00 Los Andes - All Boys
ARB
22/04 18:35 Almagro - Flandria
ARB
22/04 19:30 Villa Dalmine - Deportivo Moron
ARB
22/04 20:00 Sportivo Estudiantes - CS Independiente Rivadavia
ARB
22/04 21:00 Gimnasia Jujuy - Club Atletico Mitre
ARB
22/04 21:00 Quilmes - Boca Unidos
ARB
22/04 22:30 Instituto AC Cordoba - Agropecuario
ARB
23/04 19:35 Deportivo Riestra - CA Aldosivi

Standings


N: Teams MP W D L GF - GA GD P
1 CA Aldosivi 22 10 8 4 28 : 21 +7 38
 
2 Almagro 22 10 7 5 29 : 15 +14 37
 
3 San Martin Tucuman 22 8 12 2 26 : 20 +6 36
 
4 Villa Dalmine 22 9 6 7 21 : 15 +6 33
 
5 Sarmiento 22 9 6 7 28 : 25 +3 33
 
6 Instituto AC Cordoba 22 9 6 7 19 : 18 +1 33
 
7 AMSD Atletico de Rafaela 22 8 8 6 30 : 20 +10 32
 
8 Gimnasia Jujuy 22 7 11 4 17 : 10 +7 32
 
9 Deportivo Moron 22 7 11 4 21 : 19 +2 32
 
10 Brown de Adrogue 22 8 7 7 24 : 20 +4 31
 
11 Agropecuario 22 9 4 9 28 : 27 +1 31
 
12 Quilmes 23 8 7 8 23 : 22 +1 31
 
13 Juv.Unida Gualeguaychu 23 8 6 9 20 : 28 -8 30
 
14 Club Atletico Mitre 22 7 7 8 19 : 21 -2 28
 
15 Guillermo Brown 22 7 6 9 25 : 24 +1 27
 
16 CS Independiente Rivadavia 22 6 9 7 18 : 19 -1 27
 
17 Los Andes 22 5 11 6 14 : 18 -4 26
 
18 Club Ferro Carril Oeste 22 7 5 10 20 : 28 -8 26
 
19 Sportivo Estudiantes 22 5 9 8 13 : 17 -4 24
 
20 Flandria 22 5 9 8 27 : 32 -5 24
 
21 Boca Unidos 22 6 6 10 22 : 29 -7 24
 
22 All Boys 22 6 6 10 21 : 29 -8 24
 
23 Nueva Chicago 22 4 10 8 19 : 29 -10 22
 
24 Deportivo Santamarina 22 4 9 9 18 : 27 -9 21
 
25 Deportivo Riestra 22 7 8 7 26 : 23 +3 19
 

 
  Teams directly qualified (1,2,3)


Results

Date Time Match Result
17/04 01:05 AMSD Atletico de Rafaela - Quilmes 0 : 2
17/04 00:00 Agropecuario - Almagro 0 : 2
17/04 00:00 Deportivo Moron - Sarmiento 1 : 0
15/04 21:45 CS Independiente Rivadavia - Deportivo Riestra 0 : 1
15/04 21:00 Club Atletico Mitre - Villa Dalmine 0 : 1
15/04 20:00 Juv.Unida Gualeguaychu - Instituto AC Cordoba 2 : 4
15/04 19:30 Guillermo Brown - Nueva Chicago 2 : 0
15/04 19:30 Brown de Adrogue - Deportivo Santamarina 3 : 0
15/04 18:35 Flandria - San Martin Tucuman 3 : 3
14/04 21:05 CA Aldosivi - Los Andes 1 : 1